Jak prawidłowo karmić dziecko piersią?

Karmienie niemowląt do 6. miesiąca wyłącznie piersią jest najlepszym sposobem ich żywienia. O czym powinna wiedzieć mama, która chce karmić piersią? Jak prawidłowo karmić piersią? Podpowiadamy.

Karmienie piersią jest ważne dla zdrowia mamy i dziecka, buduje między nimi wspaniałą więź, jest ekonomiczne i wygodne. Bywa, że na początku przysparza trudności, które jednak warto pokonać, by cieszyć się długim i satysfakcjonującym karmieniem.

Planowanie karmienia w ciąży

Nie bez przyczyny mówi się, że mleko powstaje w głowie mamy. Jeśli kobieta w ciąży jest zdecydowana karmić, to jest duża szansa, że tak się stanie. Tylko niewielki procent mam nie może karmić z powodu budowy piersi, chorób lub przyjmowanych leków. Jeśli przyszła mama uczęszcza do szkoły rodzenia to w ramach zajęć położna opowie o tym, jak prawidłowo karmić piersią. Warto też posiłkować się poradnikami dla przyszłych mam. Im większa wiedza i świadomość, tym lepiej.

Prawidłowe karmienie piersią pozwala utrzymać laktację na optymalnym poziomie i zaspokoić potrzeby rozwijającego się organizmu. Mleko mamy jest pokarmem o niezwykłych właściwościach. Jego skład to nie tylko substancje odżywcze, odpowiednia ilość białka, węglowodanów, ale także przeciwciała, hormony, witaminy i mikroelementy, dzięki którym dziecko może prawidłowo się rozwijać. Mleko mamy zapewnia dziecku zdrowie nie tylko w okresie karmienia, ale także zmniejsza ryzyko wielu chorób w przyszłym, dorosłym życiu.

Planowanie

Dobry start w karmieniu piersią

Ogromnie ważne dla karmienia piersią są jego początki. Im wcześniej się ono rozpocznie, tym lepiej. Noworodek tuż po przyjściu na świat powinien zostać położony mamie na brzuchu w kontakcie „skóra do skóry”, o ile oczywiście nie ma przeciwwskazań medycznych. Mama ma do tego prawo przez nieprzerwane dwie godziny, dopiero potem jest czas dla personelu.

Pierwsze mleko, nazywane siarą, jest drogocennym płynem. Zawiera ogromną ilość przeciwciał więc jest prawdziwą bombą immunologiczną. Nawet kilka kropel siary może zdziałać cuda, jeśli chodzi o odporność dziecka.

Dobry start

Tuż po narodzinach maluszek ma silny odruch ssania, jest duża szansa, że podejmie on próbę chwycenia piersi i może nawet uda się go pierwszy raz nakarmić. Po tym czasie dziecko może zasnąć wyczerpane porodem na kilka godzin i przystawienie może się mocno przesunąć.

Podczas pobytu w szpitalu warto skorzystać z pomocy położnej i poprosić o rady, jak karmić piersią. Położna pomoże w odpowiednim przystawieniu dziecka a także wskaże pomocne pozycje.

Pierwsze tygodnie karmienia piersią

Pierwsze chwile z karmieniem piersią bywają trudne. Mama potrzebuje czasu, by nauczyć się, jak karmić piersią ale także dziecko musi poćwiczyć chwyt i technikę. W tym pierwszym okresie karmień powinno być między 8. a 12., w tym co najmniej 1-2. w nocy. Pokarm w nocy ma inne właściwości, nocne karmienie jest ważne dla dobrego pobudzenia laktacji, a brzuszek dziecka jest tak maleńki, że w ciągu nocy robi się ono głodne.

W pierwszym okresie mama może mieć wiele wątpliwości co do tego, jak karmić niemowlę. Jej brodawki mogą być poranione (poranione brodawki to sygnał, że dziecko jest nieprawidłowo przystawiane) a przez to karmienie będzie bardzo niekomfortowe czy wręcz bolesne. Poza tym, ze względu na dużą ilość sesji karmienia, młode mamy czują, że nie robią nic innego poza karmieniem. W tym jednak tkwi tajemnica udanego karmienia. Jeśli mamie zależy na karmieniu, to w początkowym okresie nie ma ona zbyt wiele czasu na inne zajęcia.

Po kilku tygodniach karmienie się stabilizuje, niemowlę je rzadziej i z łatwiejszą do przewidzenia częstotliwością. Brodawki przyzwyczają się do karmienia, maluszek też lepiej sobie radzi z chwytem. Poziom laktacji ustala się i dostosowuje do potrzeb dziecka.

Pierwsze tygodnie

Dobre praktyki podczas prawidłowego karmienia piersią

Na początku warto wprowadzić kilka zasad, które ułatwią prawidłowe Karmienie piersią. O czym należy pamiętać?
 
  • Karmienie na żądanie — ten system karmienia oznacza, że mama karmi zawsze wtedy, gdy maluszek tego potrzebuje, a także wtedy, gdy ona sama czuje, że jej piersi są przepełnione. Jednak nie rzadziej niż co 3 godziny.
  • Unikanie smoczków — specjaliści radzą, by przez pierwsze tygodnie unikać podawania smoczka i butelki. Mogą one zaburzyć odruch ssania i spowodować, że dziecko odrzuci pierś.
  • Unikanie dokarmiania — dziecko, które jest karmione piersią do 6 mies. życia nie potrzebuje ani dopajania ani dokarmiania, chyba, że lekarz zalecił inaczej. Każde podanie pokarmu innego niż maminy powoduje, że dziecko mniej ssie pierś, mama ma mniej mleka, a dziecko może odrzucić pierś na rzecz butelki.
  • Uzasadnione odciąganie pokarmu — najlepszym „odciągaczem” pokarmu jest dziecko, maluszek najlepiej stymuluje pierś do pracy. Czasem mama jednak musi wyjść, ma nawał albo istnieje jakiś inny uzasadniony powód, by mleko odciągnąć. W przeciwym razie zawsze lepiej przystawić maluszka.
  • Korzystanie z pomocy doradcy laktacyjnego — jeśli mama czuje, że sobie nie radzi, karmienie sprawia jej ból, czuję do niego niechęć, warto udać się po poradę do specjalisty. Większość problemów związanych z tym, jak karmić dziecko piersią udaje się rozwiązać w dość łatwy sposób. Czasem wystarczy poprawa techniki przystawiania dziecka albo zmiana pozycji, by karmienie było efektywne i satysfakcjonujące.

Jak się karmi piersią? Co oprócz pozycji karmienia dziecka

Czasem mama może sobie zadawać pytanie: skąd wiadomo, że prawidłowo karmię piersią? Warto zaobserwować czy:

  • Podczas karmienia niemowlę chwyta całą brodawkę wraz z otoczką
  • Niemowlę aktywnie ssie, słychać jak miarowo przełyka
  • Po karmieniu pierś jest wyraźnie mniej pełna, rozluźniona
  • Maluszek po jedzeniu jest zadowolony, uspokojony
  • Niemowlę moczy przynajmniej 6. pieluszek na dobę
  • Niemowlę prawidłowo przybiera na wadze (dla osób posiadających wagę — prawidłowy dobowy przyrost masy ciała to 21 gram).
Jak to się robi?

ZIEL/806/04-2018

Konsultacja merytoryczna:
Marta Piątkowska — położna

Nasze produkty Lactosan

Lactosan Mama

Lactosan Mama

Zawiera specjalnie dobraną kompozycję składników pochodzenia naturalnego.

SUPLEMENT DIETY
Lactosan Fix

Lactosan Fix

W pełni naturalna mieszanka ziołowa zawierająca owoc anyżu, który wspomaga laktację.

ŚRODEK SPOŻYWCZY
OK