Jak przystawić dziecko do karmienia piersią

Karmienie piersią to najlepsza metoda karmienia noworodków i niemowląt, co nie znaczy, że nie sprawia czasem kłopotów młodej mamie. Jedną z rzeczy, które mogą na początku stanowić problem, jest prawidłowe przystawianie dziecka do piersi.

Karmienie wyłącznie piersią zalecane jest do 6. miesiąca życia dziecka, a mleko matki powinno być obecne w diecie maluszka nawet do 2. roku. Przez pierwsze tygodnie noworodek spędza przy piersi bardzo dużo czasu, dlatego wybór odpowiedniej pozycji jest tak ważny.

Nieprawidłowa technika przystawiania dziecka do karmienia może przyczynić się do wielu problemów. Mama powinna czuć się komfortowo, karmienie powinno być dla niej przyjemne i satysfakcjonujące. Jeśli bolą ją plecy, ma poranione, obolałe brodawki a dziecko się nie najada, istnieje duże ryzyko, że mama przedwcześnie zrezygnuje z karmienia na rzecz mleka modyfikowanego. Podpowiadamy, o co zadbać, by tego uniknąć.

Przystawianie dziecka

Prawidłowa pozycja przy karmieniu piersią

Bez względu na to, jaką pozycję do karmienia wybrała mama, w każdej powinna odczuwać komfort. Na siedząco może korzystać z wygodnego fotela, podnóżka, poduszek, które pomogą jej uzyskać optymalną pozycję. Koniecznie musi zadbać o dobre podparcie pleców. Na leżąco również powinna znaleźć taką pozycję, w której może się zrelaksować i nie czuć napięcia.

Czynność ta nie może powodować u niej bólu kręgosłupa czy dyskomfortu. Może karmić, siedząc – spod pachy lub trzymając dziecko w ramionach, leżąc – na wznak lub na boku. Ważne, by jej i dziecku było wygodnie.

Przystawiając dziecko do karmienia mama nigdy nie powinna się pochylać do dziecka, a jedynie podnieść je do odpowiedniego poziomu. Nie może być zgarbiona, zgięta. Zasada jest taka, że przystawia się dziecko do piersi, a nie pierś do dziecka. W trakcie karmienia mama nie powinna odczuwać bólu czy dyskomfortu, ani w piersi ani w żadnej innej części ciała. Jeśli tak nie jest, to znaczy, że należy pozycję do karmienia skorygować lub poszukać innej.

W większości pozycji dziecko przytulone jest brzuszkiem do brzucha mamy, choć niektóre pozycje, wskazane ze względu na cesarskie cięcie, są tak pomyślane, by dziecko nie urażało rany. Jednak wtedy zwykle przytula się ono np. do boku mamy. Mama podtrzymuje ciało dziecka. Dziecko ma całe ciało i buzię zwróconą w kierunku mamy. Każda pozycja karmienia piersią prowokuje bliski kontakt dziecka z mamą, możliwość patrzenia sobie w oczy, nawiązywania bliskiej, emocjonalnej więzi.

Prawidłowa technika karmienia piersią

Przystawianie dziecka do karmienia

Etapy prawidłowego przystawiania dziecka do karmienia

  • Wybór pozycji

Wybierz pozycję do karmienia. Ważne żeby była wygodna, żeby ręka, która podtrzymuje dziecko miała podparcie. Tak, by długotrwałe ssanie nie powodowało bólu czy skurczu mięśni. Czasem sesje karmienia trwają dość długo, warto zaopatrzyć się w coś do picia i czytania. Weź maluszka na ręce i przyjmij wybraną pozycję do karmienia.

  • Uchwycenie piersi przez mamę

Mama może trochę pomóc dziecku w uchwyceniu piersi. W tym celu złap pierś tak, by kciuk był nad nią, a reszta palców podtrzymywała ją od dołu (chwyt C). Dłoń nie powinna dotykać brodawki, a jedynie delikatnie spłaszczyć pierś, by maluszkowi było łatwiej ją złapać i zassać.

  • Prowokowanie odruchu szukania

Ułóż maluszka na przeciwko siebie, główka dziecka powinna być delikatnie odchylona z noskiem na brodawce. Możliwe, że Twój maluszek już na tym etapie będzie szukał piersi i szeroko otwierał buzię. Jeśli nie, delikatnie dotknij kilka razy jego warg brodawką, tak by sprowokować go do szerokiego otworzenia buzi.

  • Nałożenie dziecka na pierś

Gdy dziecko otworzy szeroko buzię nałóż je na pierś. Nigdy nie rób odwrotnie! To dziecko ma być przystawione do piersi, a nie pierś do dziecka. Maluszek musi chwycić brodawkę głęboko, wraz z otoczką, w przeciwnym razie karmienie będzie nieefektywne i bolesne dla mamy. Nie wciskaj brodawki na siłę w usta dziecka, samo powinno złapać dobrze pierś.

  • Podjęcie ssania

Gdy dziecko chwyci dobrze pierś rozpocznie ssanie. Powinnaś usłyszeć miarowe przełykanie, dziecko powinno oddychać nosem. Jeśli słyszysz mlaskanie, cmokanie, to prawdopodobnie pierś jest w buzi zbyt płytko i należy powtórzyć próbę prawidłowego chwytu. Aby to zrobić, wystarczy włożyć palec w kącik ust malucha i wyjąć pierś. Wargi maluszka powinny być wywinięte, a policzki nie powinny być wciągnięte. W trakcie ssania nie ściskaj piersi bo możesz zablokować wypływ mleka. Jeśli maluszek został prawidłowo przystawiony karmienie powinno być dla Ciebie komfortowe.

  • Zakończenie karmienia

Różne dzieci spędzają przy piersi różną ilość czasu. Jeśli poczujesz, że dziecko opróżniło jedną pierś, i nadal jest głodne podaj mu drugą. Podczas kolejnego karmienia zacznij od tej, na której skończyliście. W ten sposób obie piersi będą systematycznie opróżniane, a laktacja w nich utrzymana.

Przystawianie dziecka

Pozycje do karmienia piersią

  • Na wznak

Pozycja leżąca polecana po cesarskim cięciu lub przy zbyt szybkim wypływie pokarmu. Dzięki niej dziecko może spokojniej jeść i nadążać z łykaniem. Kładziemy się wygodnie na plecach, a dziecko leży wzdłuż albo w poprzek brzucha. Podtrzymujemy jego pupę.

  • Klasyczna

Sprawdza się zarówno w domu, jak i poza nim. Wystarczy wygodnie usiąść i oprzeć plecy. Karmiąc dziecko z lewej piersi, układamy główkę dziecka w zgięciu lewej ręki brzuszkiem w stronę swojego brzucha. Obejmujemy jego plecy i przytrzymujemy dłonią pupę.

  • Krzyżowa

Tak samo jak w pozycji klasycznej, jednak dziecko podtrzymujemy przeciwległa ręką. Z kolei wolną ręką pomagamy dziecku uchwycić pierś. Pozycja ta polecana jest głownie w pierwszych dniach karmienia lub w przypadku wcześniaków, które wymagają pomocy w zassaniu piersi.

  • Na boku

Pozycja leżąca idealna zwłaszcza w pierwszych dniach po porodzie, kiedy siedzenie sprawia mamie ból oraz nocą. Dziecko leży na boku przytulone brzuchem do brzucha mamy. Pod główkę możemy położyć mu ramię lub poduszeczkę. Plecki przytrzymujemy drugą ręką.

  • Spod pachy

Szczególnie preferowana przez mamy bliźniąt, po cesarskim cięciu lub w przypadku obfitego biustu. Maluszka układamy na poduszce przy swoim boku. Przedramieniem przytrzymujemy plecki dziecka, nóżki znajdują się pod pachą, a dłonią podpieramy główkę.

Jak prawidłowo karmić piersią noworodka?

Ocena przystawiania dziecka do karmienia

Skąd młoda mama może wiedzieć, czy dziecko jest dobrze przystawione do karmienia? Powinna zwrócić uwagę na kilka czynników.

  • Szeroko otwarta buzia dziecka (maluszek powinien uchwycić brodawkę wraz z otoczką, jeśli złapał tylko brodawkę, to znaczy, że chwyt jest zbyt płytki). Pierś szczelnie wypełnia buzię malucha.
  • Wargi okalają brodawkę (wargi powinny być wywinięte).
  • Nosek i broda dziecka dotykają piersi
  • Ucho, ramię i biodro dziecka znajdują się w jednej linii.
  • Policzki nie powinny być wciągnięte (policzki powinny być okrągłe, wypełnione)
  • W trakcie ssania może być widoczny język maluszka.
  • Dźwięk regularnego połykania (nie powinno być słychać cmokania ani mlaskania).
  • Dziecko jest przystawiane do piersi, a nie pierś do dziecka.

Sygnały świadczące o problemach podczas przystawiania dziecka do karmienia

Karmienie, aby mogło trwać wiele miesięcy, musi być komfortowe dla mamy. Stres spowodowany przystawianiem dziecka do piersi, które jest dla mamy nieprzyjemne, może wpłynąć na laktację i dalsze karmienie.

Przystawianie dziecka

Najważniejszym i najłatwiejszym do wychwycenia wskaźnikiem, że przystawianie dziecka do karmienia nie przebiega jak powinno, jest ból brodawki, jej poranienie, dyskomfort.

Jeśli maluch cmoka i mlaska przy jedzeniu, oznacza to, że źle uchwycił pierś. Jest ona zbyt płytko, a co za tym idzie, dziecko nie jest w stanie efektywnie jeść. Nie przybiera wtedy na wadze, a mamę bolą brodawki. Kobieta zaczyna niepokoić się, a karmienie zamiast być przyjemne, staje się problemem. Ból i stres mogą przyczynić się do zatrzymania laktacji.

Są to najczęstsze przyczyny przedwczesnego kończenia karmienia piersią, a wystarczy naprawdę niewiele, by utrzymać laktację. Wystarczy poprawić technikę.

Jeśli mama nie jest w stanie sama skorygować techniki karmienia piersią, powinna udać się po poradę do położnej lub do poradni laktacyjnej. Zwykle problem nie jest poważny i uwagi ze strony specjalisty pozwalają karmić długo i komfortowo dla obu stron. Dobry doradca wyjaśni młodej mamie, jakie błędy popełnia i pomoże unikać ich w przyszłości.


ZIEL/805/04-2018

Konsultacja merytoryczna:
Marta Piątkowska – położna

Nasze produkty Lactosan

Lactosan Mama

Lactosan Mama

Zawiera specjalnie dobraną kompozycję składników pochodzenia naturalnego.

SUPLEMENT DIETY
Lactosan Fix

Lactosan Fix

W pełni naturalna mieszanka ziołowa zawierająca owoc anyżu, który wspomaga laktację.

ŚRODEK SPOŻYWCZY
OK