5 sprawdzonych sposobów na bolące sutki przy karmieniu

Bolesne i poranione brodawki to jedna z najczęstszych przypadłości, na które skarżą się karmiące mamy. Poznaj 5 sprawdzonych sposobów na bolące brodawki przy karmieniu piersią.

Bolące brodawki po karmieniu - co jest tego przyczyną?

Przede wszystkim karmienie piersią nie powinno być bolesne. Brodawki mogą być bardziej wrażliwe w pierwszych dniach po porodzie i mają na to wpływ zmiany hormonalne. Po tym czasie karmienie nie powinno sprawiać bólu. Jeśli tak jest, to koniecznie znajdź przyczynę i postarać się ją wyeliminować.

Bolące brodawki podczas karmienia

Zwykle problemem jest nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi i to powoduje podrażnienie brodawek. Dziecko chwyta brodawkę zbyt płytko, bez otoczki. W takim wypadku konieczna jest korekta techniki karmienia. W tym celu warto udać się do poradni laktacyjnej i porozmawiać z doradcą.

Podrażnione brodawki przy karmieniu - unikaj tych błędów!

1. Karm często

Przepełnione piersi utrudniają prawidłowe uchwycenie brodawki. Dziecko łapie pierś płytko, brodawka jest zbyt blisko dziąseł maluszka. To powoduje podrażnienia a nawet poranienia. Nie czekaj aż dziecko jest bardzo głodne i płacze. Je ono wtedy bardziej nerwowo, odrywa się od piersi, co też może powodować podrażnienia.

ból brodawek przy karmieniu

Jeśli brodawki są płaskie i wciągnięte możesz skorzystać ze specjalnych nakładek, które pomagają wyciągnąć brodawkę, co ułatwia dziecku chwytanie.

Jeśli pierś jest przepełniona możesz odciągnąć małą ilość mleka tuż przed karmieniem (tylko trochę, by nie podkręcać niepotrzebnie laktacji). Zaczynaj karmienie od piersi, która jest mniej bolesna, bo malec je na początku zwykle bardziej łapczywie.

2. Smaruj brodawki własnym pokarmem

Po każdym karmieniu smaruj brodawki własnym pokarmem. Ma on właściwości przeciwbakteryjne i wspomagające gojenie się naskórka. Dodatkowo postaraj się wietrzyć piersi, co pomoże im się wygoić w przypadku uszkodzeń naskórka. Noś przewiewną, bawełnianą bieliznę, która nie uwiera. Możesz zastosować silikonowe muszle, które zapobiegną ocieraniu się skóry o materiał biustonosza.

3. Rób kompresy i okłady

Na obolałe piersi dobrze działają kompresy. Zrób napar z szałwii lub nagietka i systematycznie okładaj nim piersi. Napar nie może być gorący, ale zimny może spowodować zahamowanie laktacji. Najlepiej by był ciepły, komfortowy dla Ciebie.

nakładki na brodawki

4. Zastosuj maść z apteki

W aptece znajdziesz szeroki wybór preparatów, które przeznaczone są do smarowania poranionych brodawek i są bezpieczne w okresie karmienia piersią. Nie trzeba ich zmywać przed przystawieniem dziecka.

Maści i kremy te mają w składzie zwykle lanolinę, alantoinę, dekspantenol, witaminy E, A i D. Substancje te działają łagodząco, przyspieszają gojenie się naskórka i wzmacniają skórę.

Przy dużej bolesności brodawek wyjątkowo możesz wspomóc się paracetamolem lub ibuprofenem. Pamiętaj, że tego typu środki nie są zdrowe dla matki i dziecka, więc zażywaj je tylko doraźnie. Zażyj lek na pół godziny przed karmieniem. Jeśli brodawki źle się goją, a karmienie pogarsza ten stan, możesz spróbować przez kilkanaście godzin karmić odciągniętym mlekiem i skorzystać z laktatora, aż do podgojenia się piersi.

Prawidłowe karmienie - to proste!

Zwykle dzięki zmianie pozycji i korekcie chwytu dziecka ból brodawek znika. Warto znaleźć przyczynę problemu, bo karmienie piersią to najlepszy sposób karmienia niemowląt i może być dla mamy wielką radością i przyjemnością, gdy uda się przezwyciężyć początkowe trudności.

ból podczas karmienia piersią

Jeśli chcesz zacząć używać osłonek piersi, które mogą złagodzić bolesność brodawek podczas karmienia, warto skonsultować to z lekarzem. Nakładki mogą powodować, że pierś będzie gorzej stymulowana, co może zmniejszyć poziom laktacji. Ponadto zdarza się, że dzieci przyzwyczają się do karmienia przez nakładki i po jakimś czasie, gdy pierś się wygoi, dziecko nie będzie już chciało bezpośrednio z niej jeść.

Uwaga! Jeśli na brodawkach pojawiły się rany, które nie chcą się goić i problem się odnawia – koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem lub doradcą laktacyjnym. W przypadku poranionych brodawek może dojść do bakteryjnego lub grzybiczego zapalenia, które trzeba poddać leczeniu.

Konsultacja merytoryczna:
lek. Barbara Leszczyńska – pediatra

Nasze produkty Lactosan

Lactosan Mama

Lactosan Mama

Zawiera specjalnie dobraną kompozycję składników pochodzenia naturalnego.

SUPLEMENT DIETY
Lactosan Fix

Lactosan Fix

W pełni naturalna mieszanka ziołowa zawierająca owoc anyżu, który wspomaga laktację.

ŚRODEK SPOŻYWCZY
OK