Do kiedy karmić piersią? Czy istnieje granica?

WHO zaleca wyłączne karmienie piersią do 6. miesiąca życia dziecka. Czy po tym czasie karmienie piersią ma sens? A jeśli tak, to do kiedy warto karmić naturalnie? Rozwiewamy wątpliwości.

Karmienie piersią to najlepszy sposób karmienia niemowląt. Wyłączne karmienie piersią do 6. miesiąca oznacza, że w tym czasie nie podajemy dziecku innych pokarmów, mleka modyfikowanego ani nawet wody. Mleko mamy wystarcza mu w zupełności.

Potem, do ukończenia przez dziecko 12. miesięcy, pokarm od mamy nadal powinien być podstawą diety, choć w tym okresie dziecko ma zacząć poznawać nowe smaki i otrzymywać stałe posiłki, bo jego potrzeby rosną. WHO zaleca utrzymanie karmienia piersią aż do skończenia przez dziecko dwóch lat.

Do kiedy powinno się karmić piersią?

Sprawa jest absolutnie indywidualna. Pomimo zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia to od mamy i jej dziecka zależy, do kiedy chcą kontynuować karmienie naturalne. Zwykle mamy karmią krócej niż zalecają specjaliści. Wiele tu zależy od nastawienia mamy, wiedzy, jej sytuacji i od wsparcia rodziny. Jeśli mama musi wrócić do pracy utrzymanie karmienia będzie trudniejsze, choć prawo daje jej możliwość skorzystania z przerw w pracy na karmienie.

karmienie niemowląt

Mity dotyczące długiego karmienia

Wiele mam wcześnie kończy karmienie naturalne, bo słyszy dużo nieprawdziwych informacji:

• Pokarm po roku jest bezwartościowy

Pokarm mamy jest wartościowy zawsze. Na każdym etapie zawiera cenne składniki odżywcze, witaminy, przeciwciała, które pomagają walczyć z wirusami i bakteriami. Dzieci mam, które długo karmiły piersią zwykle mają wyższą odporność.

• Dziecko nigdy nie odstawi się od piersi

Zwykle dzieci same odstawiają się od piersi do 3. roku życia. Jeśli więc mama chce i ma taką możliwość może pozostawić decyzję dziecku i karmić do czasu, gdy ono samo nie zrezygnuje ze ssania.

• Dzieci długo karmione piersią są niesamodzielne

Nieprawda. Bliskość i więź, które budują się podczas karmienia piersią, dają dziecku pewność siebie, bezpieczeństwo, oparcie. Nie ma żadnych przesłanek, by sądzić, że dziecko, które było karmione długo będzie mało samodzielne.

• Długie karmienie psuje zęby

Mleko mamy nie psuje zębów dziecka, w przeciwieństwie do butelki podawanej w nocy z sokiem albo mlekiem modyfikowanym. Mleko mamy zawiera laktoferynę, która chroni przed bakteriami, poza tym karmienie piersią charakteryzuje się tym, że mleko jest praktycznie od razu połykane, więc nie ma w zasadzie styczności z zębami.

karmienie dziecka butelką

Co robić, jeśli chcesz długo karmić?

Jeśli chciałabyś długo karmić swoje dziecko, warto stosować kilka zasad:

  • Rozpoczynać posiłek od mleka – dziecko wtedy nie naje się czymś innym i będzie zaspokajać głód mlekiem, pozwoli to też utrzymać mamie laktację na odpowiednim poziomie.
  • Karmić regularnie – im dłuższe przerwy w karmieniu, tym laktacja będzie słabsza. Jeśli chcesz długo karmić piersi muszą być odpowiednio stymulowane.
  • Karmić w nocy - najsilniejsza stymulacja laktacji zachodzi w nocy, dlatego warto zachować nocne karmienia jak najdłużej.
  • Mieć pozytywne nastawienie – to jedna z najważniejszych rzeczy. Specjaliści powtarzają, że mleko zaczyna się w głowie. Chęć karmienia jest tu zatem kluczowa.
  • Wesprzeć się preparatami mlekopędnymi – jeśli czujesz, że mleka jest mniej niż byś chciała. Można też wspomóc się laktatorem, jeśli masz dłuższe przerwy w karmieniu.
  • Udać się po poradę do doradcy laktacyjnego – to nigdy nie zaszkodzi. Bez względu na to, czy chcesz karmić długo, czy wprost przeciwnie – chcesz zakończyć przygodę z karmieniem, warto spotkać się z doradcą i poprosić o wskazówki.

karmienie niemowląt butelką

Koniec karmienia - to proste!

Jeśli podjęłaś decyzję o zakończeniu karmienia:

  • Nie kończ karmienia z dnia na dzień. Jeśli w poniedziałek idziesz pierwszy dzień do pracy, nie planuj ostatniego karmienia na niedzielę. Zaplanuj na to np. dwa tygodnie, niech to będzie proces a nie „cięcie”.
  • Pozwól częściej karmić dziecko tacie. Dzięki temu nie domaga się ono piersi od mamy.
  • Nie odstawiaj dziecka, gdy w jego życiu dzieją się inne ważne lub trudne rzeczy – narodziny rodzeństwa, przeprowadzka czy pierwszy dzień z nianią. Niech to będzie spokojny czas, bez dodatkowych zakłóceń.
  • Na początek ogranicz ilość karmień do jednego, np. wieczorem, aż w końcu zrezygnujecie i z tego karmienia.
  • Nie czekaj aż dziecko będzie głodne, zaproponuj posiłek zanim będzie zdenerwowane.
  • Postaraj się zastąpić karmienie piersią jakimś innym sposobem na wyrażenie bliskości ale także odwrócenie uwagi dziecka – przytulaniem, czytaniem książeczki czy zabawą.

Konsultacja merytoryczna:
lek. Barbara Leszczyńska – pediatra

Nasze produkty Lactosan

Lactosan Mama

Lactosan Mama

Zawiera specjalnie dobraną kompozycję składników pochodzenia naturalnego.

SUPLEMENT DIETY
Lactosan Fix

Lactosan Fix

W pełni naturalna mieszanka ziołowa zawierająca owoc anyżu, który wspomaga laktację.

ŚRODEK SPOŻYWCZY
OK