Rekomendowane poradnie laktacyjne w Polsce - gdzie ich szukać?

Karmienie piersią czasem przysparza problemów. Warto wtedy poszukać dobrego doradcy laktacyjnego. Jak szukać i gdzie? Podpowiadamy.

Przygotowanie do karmienia piersią . Co zrobić, zanim urodzisz?

Kobiety w ciąży regularnie chodzą na wizyty do ginekologa. Wykonują wszystkie potrzebne badania, rozmawiają na temat ciążowych dolegliwości, biorą witaminy i niezbędne leki.

Niestety bardzo rzadko rozmawiają na temat karmienia po porodzie. Nie wiedzą, do kogo mogą się zgłosić, jeśli mają wątpliwości związane z tą czynnością. Dlatego warto zasięgnąć porady odnośnie do karmienia piersią już w czasie ciąży.

Rozmowa z położną

Wizyty kontrolne kobiety ciężarnej u ginekologa są aktualnie normą. Wiele kobiet nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że NFZ refunduje również spotkania z położną środowiskową – nie tylko po porodzie, ale również podczas ciąży. Po 21. tygodniu ciężarna ma prawo do jednej takiej wizyty w tygodniu, a po 32. do dwóch tygodniowo. Mogą się one odbywać w gabinecie lub w domu pacjentki.

W czasie takich wizyt kobieta w ciąży może ustalić wraz z położną plan porodu, porozmawiać o higienie itd. Specjalista również przypomni, jak ważne jest karmienie piersią oraz pierwsze chwile po narodzinach dziecka, kiedy to maluszek powinien po raz pierwszy zacząć ssać.

Karmienie piersią choć najbardziej naturalne na świecie, nie zawsze przychodzi z łatwością. Jak każda czynność wymaga treningu tak mamy, jak i dziecka. Bywa jednak, że mama nie potrafi poradzić sobie sama. Wtedy warto poszukać poradni laktacyjnej.

Kiedy szukać poradni laktacyjnej?

Wizyta w poradni laktacyjnej przyda się, gdy:
  • Masz problem z przystawieniem dziecka do piersi

    Doradca pomoże Ci znaleźć wygodną i efektywną pozycję do karmienia. Pokaże, jak prawidłowo przystawić dziecko i co zrobić, żeby maluch dobrze chwycił pierś.

Masz problem z przystawieniem dziecka do piersi

  • Twoje brodawki bolą i są poranione

Zwykle jest to kwestia tego, że dziecko zbyt płytko chwyta brodawkę. Doradca pomoże to skorygować.

  • Wydaje Ci się, że masz za dużo/za mało pokarmu

Najczęściej pokarmu jest akurat, ale zdarzają się nawały, zastoje i   kryzysy laktacyjne. Jeśli nie jesteś pewna, czy to co dzieje się w danym momencie jest normalne – spotkanie z doradcą pomoże rozwiać Twoje wątpliwości.

  • Jesteś chora
Nie wiesz czy możesz lub czy będziesz mogła karmić. Zdarzają się choroby i leki, które uniemożliwiają karmienie piersią. Doradca wszystko Ci wyjaśni i powie co zrobić, by utrzymać laktację i karmić, gdy wyzdrowiejesz.
Wydaje Ci się, że masz za dużo/za mało pokarmu

  • Dziecko jest wcześniakiem/ma wadę jamy ustnej/urodziłaś bliźnięta
To wszystko są sytuacje, w których karmienie może być utrudnione. Doradca podpowie, jak postępować.

Wszystkie te sytuacje ale też wiele innych (rozszerzanie diety, relaktacja, zakończenie karmienia piersią) to dobry powód, żeby wybrać się do specjalisty. Karmienie piersią jest najzdrowszym sposobem karmienia niemowląt i dlatego warto o nie zawalczyć.

Gdzie szukać doradcy laktacyjnego?

Poradnie laktacyjne zwykle mieszczą się w szpitalu, przychodni, przy szkole rodzenia albo w prywatnym gabinecie lekarskim. Zapytaj pediatry na oddziale noworodkowym, gdzie jeszcze możesz szukać pomocy doradcy laktacyjnego.

Porada laktacyjna to świadczenie zdrowotne i powinna go udzielać tylko wykwalifikowana osoba. Sprawdź, czy doradca laktacyjny (jest to zwykle lekarz, położna lub pielęgniarka) posiada ważny certyfikat konsultanta IBCLC (Międzynarodowy Dyplomowany Konsultant Laktacyjny) albo doradcy CLD (Certyfikowany Doradca Laktacyjny).

Na co zwracać uwagę szukając doradcy laktacyjnego?

Zanim umówisz się z doradcą sprawdź czy posiada ważny certyfikat. To pierwsze i najważniejsze kryterium wyboru. W drugiej kolejności warto zadzwonić do placówki i dopytać o wszystko, co budzi Twoje wątpliwości. Możesz sprawdzić, jak długo dana placówka funkcjonuje.

Warto przeszukać fora dla mam i zadać pytanie o polecanych konsultantów. Możesz zapytać też swojego lekarza ginekologa czy pediatrę, dopytać o polecaną placówkę w szpitalu, w którym rodziłaś. Wizyta w poradni laktacyjnej jest płatna, to od Ciebie zależy do której się udasz i jakiego konsultanta wybierzesz.

Czego oczekiwać od doradcy laktacyjnego?

  • Zrozumienie i pomoc

Spotkanie z doradcą laktacyjnym powinno odbywać się w przyjaznej atmosferze. Kobieta nie może obawiać się zadawania nurtujących ją pytań. Doradca ma za zadanie udzielić jej pomocy oraz wykazać się wyrozumiałością.

  • Czas

Wizyta u doradcy powinna trwać 1–1,5 godziny. W tym czasie specjalista przeprowadza wywiad, bada piersi pacjentki, ocenia predyspozycje do karmienia, służy swoją wiedzą na temat pobudzenia i utrzymania laktacji.

  • Indywidualne podejście

W czasie spotkania doradca laktacyjny powinien poświęcić całą swoją uwagę pacjentce. To ona i jej dziecko są najważniejsi i tak właśnie powinni się czuć podczas wizyty.

  • Ocena techniki karmienia

Doradca laktacyjny w czasie spotkania oceni, czy dziecko jest prawidłowo przystawiane do piersi. Pomaga skorygować błędy i rozwiewa wątpliwości związane z karmieniem.

  • Doświadczenie

Idąc na spotkanie z doradcą laktacyjnym, kobieta liczy na to, że otrzyma oczekiwaną pomoc. Specjalista mający nie tylko wiedzę, ale i doświadczenie z pewnością będzie w stanie udzielić jej wsparcia.

Jak wygląda wizyta w poradni laktacyjnej?

Działalność poradni laktacyjnych ma na celu pomaganie kobietom, które chcą karmić naturalnie. Nie tylko tym, które obawiają się problemów lub właśnie przeżywają trudne chwile związane z laktacją. Już w czasie ciąży można umówić się na spotkanie u doradcy.

Jak wygląda wizyta w poradni laktacyjnej?

Na wizytę zabierz dziecko, możesz też wybrać się z osobą towarzyszącą. Weź ze sobą książeczkę zdrowia dziecka. Wizyta zwykle trwa około godziny ale może być jeszcze dłuższa. W niektórych poradniach możliwe jest umówienie wizyty domowej, która da Ci większy komfort.

Doradca przeprowadzi z Tobą wywiad, zbada piersi, zbada dziecko. Poprosi o przystawienie dziecka do piersi, by móc ocenić przebieg karmienia. Na bieżąco będzie mógł skorygować ewentualne błędy.

W poradni laktacyjnej można uzyskać informację na temat właściwości mleka matki, jego wpływu zarówno na dziecko, jak i na kobietę karmiącą. Doradca udzieli odpowiedzi na pytania oraz rozwieje wątpliwości dotyczące sposobów karmienia niemowlęcia.

Wiele kobiet obawia się, że nie będzie mogła naturalnie karmić, np. ze względu na wielkość piersi czy wygląd brodawek. Doradca laktacyjny będzie mógł fachowo ocenić, czy rzeczywiście przyszła mama ma podstawy do strachu. W razie potrzeby uspokoi i rozwieje wątpliwości.

Na podstawie wywiadu, badania i obserwacji doradca postara się znaleźć rozwiązanie Twojego problemu. Doradzi jak prawidłowo przystawiać dziecko, jak często i długo karmić, co zrobić w sytuacjach kryzysowych, pomoże dobrać bezpieczne leki. Powie Ci po czym poznać, że dziecko jest najedzone. Podpowie, jak zahamować laktację, gdy będziesz chciała zakończyć karmienie. Doradca odpowie na wszystkie Twoje pytania dotyczące karmienia piersią i rozwieje wątpliwości.

Prawidłowa laktacja w dużej mierze uzależniona jest od tego, w jakim stanie są piersi młodej mamy. Dlatego tak ważne jest, aby oprócz wizyty w poradni laktacyjnej dbała ona o odpowiednią pielęgnację i inne ważne kwestie. Oto kilka podpowiedzi!

Jak dbać o piersi w ciąży i po porodzie?

  1. Wygodna bielizna
  2. Piersi na początku ciąży stają się bardzo wrażliwe i obrzmiałe, dlatego wymagają delikatnego traktowania. Nawet stanik powinien być odpowiednio dobrany, by żadne szwy lub sztywności materiału nie uwierały. Najlepiej sprawdzą się biustonosze bawełniane.

  3. Kosmetyki na rozstępy
  4. Piersi w czasie ciąży powiększają się, przygotowując w ten sposób do karmienia. Ich szybki wzrost może niestety skutkować pojawieniem się rozstępów. Zanim do tego dojdzie, zacznij stosować specjalne kosmetyki, które temu zapobiegają.

  5. Ciepły i letni prysznic
  6. By piersi zachowały jędrność zarówno w czasie, jak i po ciąży, warto naprzemiennie stosować ciepły i letni prysznic. Dzięki temu poprawi się ukrwienie w biuście, pokarm będzie lepiej wypływał, a piersi staną się mniej obrzmiałe.

  7. Delikatny masaż
  8. Masując piersi w czasie ciąży, nie należy robić tego zbyt intensywnie. Trzeba też omijać brodawki, gdyż ich stymulacja może wywołać skurcze. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by delikatnie masować biust od dołu ku górze, od pachy do mostka.

Konsultacja merytoryczna:
lek. Barbara Leszczyńska – pediatra

Nasze produkty Lactosan

Lactosan Mama

Lactosan Mama

Zawiera specjalnie dobraną kompozycję składników pochodzenia naturalnego.

SUPLEMENT DIETY
Lactosan Fix

Lactosan Fix

W pełni naturalna mieszanka ziołowa zawierająca owoc anyżu, który wspomaga laktację.

ŚRODEK SPOŻYWCZY
OK