Pozycje do karmienia piersią
Udane karmienie piersią zależy od bardzo wielu czynników, począwszy od nastawienia mamy, i jest to chyba najważniejszy element udanego karmienia, poprzez pierwsze chwile po porodzie, aż po dobrze dobraną pozycję do karmienia. Pozycja na siedząco? Pozycja do karmienia spod pachy? Klasyczna? Jaką pozycję do karmienia piersią wybrać i czym się kierować? Podpowiadamy.
Czym kierować się przy wyborze pozycji do karmienia
Każda pozycja do karmienia piersią ma trochę inną funkcję do spełnienia. Przy wyborze należy kierować się kilkoma czynnikami.
Jeśli chcemy długo karmić piersią czynność ta musi być komfortowa dla mamy. Tylko jej chęć do karmienia gwarantuje, że karmienie się uda. Jeśli mama odczuwa lęk przed karmieniem piersią, obawy, że będzie jej to sprawiać ból, że będzie jej niewygodnie - będzie zestresowana, a tym samym jej laktacja zagrożona. Jeszcze trudniejsza sytuacja następuje wtedy, gdy mama rodziła przez cesarskie cięcie. Nie znaczy to jednak, że taka mama nie może karmić. Musi tylko znaleźć pozycję do karmienia, która będzie dla niej komfortowa.
Dobra pozycja do karmienia to taka, która bierze pod uwagę również potrzeby dziecka. Niektóre maluchy mają problemy z refluksem, ciężko im uchwycić pierś, pierś bywa bardzo pełna z powodu nawału czy duża. Tutaj również może pomóc dobrze dobrana pozycja do karmienia.
W zależności od sytuacji, pory dnia czy etapu na jakim jest dziecko, pozycje do karmienia będą się zmieniać. Warto być otwartym i szukać rozwiązań, które sprawdzą się w danym okresie.
Pozycja do karmienia piersią a wygoda matki i dziecka
Podczas karmienia mama nigdy nie powinna pochylać się w stronę dziecka, gdyż grozi to bólami kręgosłupa. Karmienie, szczególnie na początku, jest bardzo częste i czasami trwa kilkadziesiąt minut, zatem mamie musi być wygodnie. Dziecko niejako „nakłada się” na pierś mamy, a nie mama pochyla się do niego.
Karmienie piersią odbywa się na leżąco lub na siedząco, najlepiej na kanapie, łóżku czy w wygodnym fotelu, choć oczywiście da się nakarmić dziecko również na ławce w parku czy na krześle. Warto zaopatrzyć się w kilka poduszek lub specjalną poduszkę do karmienia, która ułatwia utrzymać pozycję do karmienia a także odciąża kręgosłup i ręce mamy. Można też skorzystać z małego stołeczka pod nogi lub podnóżka.
Pozycje do karmienia piersią
Na siedząco
Pozycja klasyczna — sprawdza się w wielu różnych sytuacjach, także poza domem, gdy nie masz ze sobą żadnych akcesoriów i gdy nie możesz skorzystać z pozycji leżącej.
Jak wygląda? Usiądź na krześle lub fotelu. Wyprostuj i oprzyj plecy. Jeśli masz taką możliwość nogi umieść na podwyższeniu, np. na podnóżku. Możesz zastosować poduszkę, by podeprzeć dziecko i odciążyć rękę. Jeśli będziesz karmić prawą piersią, ułóż główkę dziecka w zgięciu prawej ręki. Przytul jego brzuszek do swojego. Obejmij jego plecy, a dłonią przytrzymaj pupę.
Pozycja krzyżowa — jest podobna do klasycznej, mama jednak używa przeciwległej ręki do podtrzymywania dziecka. Ta pozycja jest pomocna na początku karmienia, gdy dziecko potrzebuje wsparcia w chwyceniu piersi, gdy jest wcześniakiem, ma niskie napięcie mięśniowe. Mama ma jedną rękę wolną i może pomóc maluszkowi dobrze chwycić pierś.
Jak wygląda? Usiądź tak, jak do pozycji klasycznej. Przytrzymaj główkę i plecki dziecka dłonią przeciwną do piersi, którą karmisz. Drugą dłonią możesz przytrzymać dziecku pierś, jeśli ma kłopot z uchwyceniem jej.
Pozycja do karmienia spod pachy — idealna pozycja dla mam bliźniąt, gdyż mogą równocześnie karmić oboje dzieci. Można jej używać po cesarskim cięciu, gdyż dziecko nie dotyka brzucha mamy. Sprawdza się przy zastojach, gdy trzeba opróżnić boczne kanaliki. Pomaga też karmić kobietom z dużymi piersiami.
Jak wygląda? Usiądź wygodnie, ułóż maluszka naprzeciwko swojej piersi na poduszkach. Jego ciało powinno dotykać Twojego boku, a nóżki powinny znajdować się pod Twoją pachą. Przedramieniem przytrzymuj plecki dziecka a dłonią jego główkę.
Na leżąco
Leżąca na boku — idealna w pierwszych dniach po porodzie, gdy mamie ciężko jest siedzieć. Świetnie sprawdza się do karmień nocnych.
Jak wygląda? Ułóż się wygodnie na boku, na kanapie lub łóżku. Możesz dodatkowo podłożyć pod plecy poduszki. Połóż dziecko przed sobą, przytulone brzuchem do brzucha. Możesz podłożyć mu pod głowę przedramię lub płaską poduszkę. Drugą ręka przytrzymaj delikatnie plecki.
Leżąca na wznak (pozycja pod górkę) — pozycja idealna po cesarskim cięciu, a także gdy pokarm płynie zbyt szybko i dziecko nie nadąża z połykaniem. Dzięki tej pozycji można zapobiec kolkom.
Jak wygląda? Ułóż się na plecach, podeprzyj poduszkami. Dziecko połóż wzdłuż lub w poprzek swojego brzucha. Przytrzymuj mu pupę.
ZIEL/804/04-2018
Konsultacja merytoryczna:
Marta Piątkowska — położna
Nasze produkty Lactosan
Lactosan Mama
Zawiera specjalnie dobraną kompozycję składników pochodzenia naturalnego.
Lactosan Fix
W pełni naturalna mieszanka ziołowa zawierająca owoc anyżu, który wspomaga laktację.